Biserica Angliei își cere scuze oficiale membrilor LGBTQ pe fondul scuipatului asupra căsătoriei între persoane de același sex

The Biserica Angliei a emis scuze oficiale membrilor LGBTQ ai Comuniiunii Anglicane care s-au simțit excluși de instituție, chiar dacă oficialii au decis să continue să interzică căsătoriile între persoane de același sex în bisericile sale.

„Vrem să ne cerem scuze pentru modurile în care Biserica Angliei a tratat persoanele LGBTQI+ – atât pe cei care se închină în bisericile noastre, cât și pe cei care nu se închină”, au scris episcopii bisericii în „Living in Love and Faith”, un raport. lansat vineri, după o perioadă de șase ani de consultare despre identitate, sexualitate, relații și căsătorie.

„Pentru momentele în care v-am respins sau exclus, și pe cei pe care îi iubiți, ne pare profund rău”, a continuat declarația. „Ocaziile în care ați primit un răspuns ostil și homofob în bisericile noastre sunt rușinoase și pentru aceasta ne pocăim.

„Pe măsură ce am ascultat, ni s-a spus în repetate rânduri cum am eșuat oamenii LGBTQI+. Nu te-am iubit așa cum te iubește Dumnezeu și asta este profund greșit. Afirmăm, public și fără echivoc, că persoanele LGBTQI+ sunt binevenite și preţuită: toţi suntem copii ai lui Dumnezeu”.

EPISCOPII BISERICII ANGLIEI INTENȚIONATE SĂ RESPINȚIE INTERDICȚIA CĂSĂTORIILOR DE ACELAȘI SEX, VA EMISE SCUZE PERSOANELOR LGBTQI+

Arhiepiscopul de Canterbury Justin Welby conduce slujba de deschidere a celei de-a 15-a Conferințe Lambeth la Catedrala Canterbury din Kent pe 31 iulie 2022.

Arhiepiscopul de Canterbury Justin Welby conduce slujba de deschidere a celei de-a 15-a Conferințe Lambeth la Catedrala Canterbury din Kent pe 31 iulie 2022.
(Gareth Fuller/PA Images prin Getty Images)

Scuzele au venit la câteva zile după ce biserica a anunțat că episcopii își vor susține învățătura istorică conform căreia căsătoria este între un bărbat și o femeie în timpul sinodului lor general de la Londra, luna viitoare.

În schimb, episcopii au oferit propuneri îndemnând „rugăciuni de dăruire, mulțumire sau pentru binecuvântarea lui Dumnezeu” pentru cuplurile de același sex, conform unui comunicat de presă recent.

Propunerile includ „o serie de proiecte de rugăciuni” pe care clerul le poate folosi pentru a binecuvânta cuplurile de același sex „care au marcat o etapă semnificativă a relației lor, cum ar fi căsătoria civilă sau parteneriatul civil”, se arată în comunicat.

ANGLICANII CONSERVATORI Avertizează că BISERICA ANGLIA SE CRATEAZĂ ÎN ÎNCERCAREA DE A RĂMÂNI RELEVANȚI: „BISERICA MORE”

Arhiepiscopul de Canterbury Justin Welby (în față, al patrulea din dreapta) cu episcopi din întreaga lume la Universitatea Kent din Canterbury, în timpul unei fotografii de grup în timpul celei de-a 15-a Conferințe Lambeth, pe 29 iulie 2022.

Arhiepiscopul de Canterbury Justin Welby (în față, al patrulea din dreapta) cu episcopi din întreaga lume la Universitatea Kent din Canterbury, în timpul unei fotografii de grup în timpul celei de-a 15-a Conferințe Lambeth, pe 29 iulie 2022.
(Gareth Fuller/PA Images prin Getty Images)

Arhiepiscopul de Canterbury, Justin Welby, a spus că nu va folosi noile rugăciuni, pe care clerul le este permis să le folosească la discreția lor.

„Din cauza îngrijirii mele pastorale și a responsabilității mele de a fi un centru de unitate pentru întreaga Împărtășanie, voi – deși sărbătoresc extrem de, cu bucurie a acestor noi resurse – nu le voi folosi personal pentru a nu compromite acea îngrijire pastorală”, Welby. a spus în timpul unei conferințe de presă de vineri.

Calvin Robinson, un diacon anglican din Biserica separatistă Liberă a Angliei, care a susținut recent că hirotonirea sa în Biserica Angliei a fost „smulsă” din cauza opiniilor sale teologice conservatoare, a condamnat propunerile recente din partea episcopilor drept „o înșelăciune clară a legea” într-o declarație pentru Fox News Digital.

PRIMUL PREOT „GENDER-QUEER” DIN BISERICA DIN ANGLIA EXPRIMĂ DORINȚA DE „NORMALIZAREA” IDENTității ÎNTRE COPII

Arhiepiscopul de Canterbury Justin Welby (centru dreapta) cu episcopi din întreaga lume se adună la Universitatea Kent din Canterbury pentru o fotografie de grup în timpul celei de-a 15-a Conferințe Lambeth, pe 29 iulie 2022.

Arhiepiscopul de Canterbury Justin Welby (centru dreapta) cu episcopi din întreaga lume se adună la Universitatea Kent din Canterbury pentru o fotografie de grup în timpul celei de-a 15-a Conferințe Lambeth, pe 29 iulie 2022.
(Gareth Fuller/PA Images prin Getty Images)

„În lumea seculară, există multe opțiuni pentru oamenii care trăiesc stiluri de viață alternative – parteneriate civile, căsătorii gay etc. Nu există nicio problemă de „egalitate” sau „drepturi” aici”, a spus Robinson, care a explicat că credința sa este că Biblia și Învățătura creștină este „destul de clară” că căsătoria a fost instituită de Dumnezeu ca între un bărbat și o femeie pentru a forma o bază pentru familii.

„Episcopii înțeleg acest lucru; în loc să propună modificarea doctrinei, ei încearcă să o evite”, a spus Robinson. „Permiterea „binecuvântării” relațiilor între persoane de același sex înseamnă, în esență, a permite binecuvântarea păcatului; aceasta este întuneric. Hristos ne-a învățat că toți suntem păcătoși, dar că trebuie să ne pocăim, să-i cerem iertarea și să ne întoarcem de la păcatele noastre. Biserica acum încearcă să submineze Cuvântul lui Dumnezeu prin încurajarea oamenilor să trăiască în păcat”.

CLICK AICI PENTRU A OBȚINE APLICAȚIA FOX NEWS

Robinson a prezis că poziția Bisericii Angliei „nu se va termina cu bine”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *